Jump to content

Mechaniki Serwera dla Początkujących


Recommended Posts

logo.png.69e1894127844dd0323c138abe47f4e4.png

 • Kreator Postaci

Naturalnie pierwszym krokiem będzie stworzenie postaci. Po kliknięciu na stosowny przycisk zostaniemy poproszeni o podanie podstawowych informacji o naszym awatarze. Pamiętajmy, aby dane były zgodne z wytycznymi serwera.

 • Dane nie mogą być polskie. Spolszczone jak Kowalski -> Kovalsky, też nie są mile widziane.
 • Muszą być napisane alfabetem łacińskim i bez znaków diakrytycznych ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż, ú, é, á, í itd.
 • Nie mogą należeć do postaci z filmów, książek, seriali lub innych tworów pop-kultury, jak np. Bruce Wayne, Jake Peralta, Lucifer Morningstar...
  • Nie mogą też być kreowane na te postacie ale pod innym nazwiskiem, Brian Wayne ubierający się jak klaun to dalej parodia serii Batmana

Po uzupełnieniu informacji zostaniemy przeniesieni do kreatora. W kreatorze masz możliwość wyboru modelu postaci NPC lub takiego z GTA:O. Modele NPC mają mocno ograniczoną możliwość customizacji, zazwyczaj jest to 1-3 warianty jakijś części ubioru, ale za to podczas gry są bardziej klimatyczne i wpasowujące się w świat. Model z GTA:O natomiast pozwala na niemal nieogranioczoną customizację wyglądu twarzy czy ubioru, który cały czas jest uzupełniany aktualizacjami GTA lub addonami po stronie serwera.

Jeżeli postać którą stworzyłeś/aś nie przypadła ci do gustu możesz usunąć ją z poziomu ekranu wyboru postaci, jeśli ma ona mniej niż 60min na liczniku. Jeżeli chcesz zabić postać, która pożyła na serwerze dłużej niż 60min możesz to zrobić wysyłając odpowidnią wiadomość na kanale #character-kill na naszym Discordzie. (Jeżeli zabijesz postać to nie możesz jej stworzyć ponownie)

 • Interakcja z graczami oraz obiektami 

Interakcja działa na zasadzie wykrywania obiektu, więc aby wejść z czymś w inerakcję musisz nacelować na jakiś obiekt (jeżeli z obiektem można wejść w interakcję pojawi się na ekranie kropka celownika), a następnie kliknąć [E]. Alternatynie możesz użyć [LAlt], pojawi się wtedy rączka kursora, która zminia grafikę gdy znajduje się na obiekcie z interakcją, a następnie możesz wcisnąć [LPM], aby aktywować interakcję.

Każdy obiekt ma własne interakcje, które mogą być aktywne lub niewidoczne w zależności czy posiadamy odpowiednie umiejętności lub czy jesteśmy w jakiejś pracy. 

 

interakcja.png.895118b1d5a5d171a5448f24450019e7.png

 

 • Ekwipunek 

Aby aktywować ekwipunek klikamy klawisz [F2]. W ekwipunku na start znajdziecie telefon, trochę pieniędzy oraz jedzenie. Żeby użyć danego przedmiotu należy kliknąć na niego lewym przyciskiem myszy, a następnie wybrać daną czynność. W górnej części macie podaną masę całkowitą, jaką wasza postać (będąc wyćwiczona) może unieść oraz obecną wagę przedmiotów przy sobie. Żeby móc nosić pełne 15kg należy zapełnić pasek siły do minimum 90%. Przekroczenie każdego progu siły zwiększa wasz udźwig, aż dotrzecie do maksimum. Obecny status waszej siły możecie sprawdzić pod klawiszem [F1], a następnie Karta Postaci.

ekwipunek.png.e9685b4e837c194ea6e162658591fd9c.png

 

 • Menu akcesoriów 

Pod przyciskiem [L] masz możliwość dokonania edycji posiadanych na sobie ubrań jak i akcesoriów.

L.png.5d7cfcdf2160f01e52f0a078a5160146.png

Koło interakcji możesz ustawić na 2 sposoby:

 • Przełączanie - trzeba kliknąć 2 razy L by koło włączyć a następnie wyłączyć. 
 • Przytrzymanie - klikasz 1 raz L, wybierasz co chcesz a gdy puścisz to automatycznie koło wyboru zniknie.

By ustawić to wystarczy wejść w Ustawienia -> Przypisane klawisze -> FiveM i tam masz te 2 opcje do wyboru.

 

 • Klawisz Z, czyli podstawowe informacje o postaci 

Pod klawiszem [Z] możecie podstawowe informacje o serwerze i stanie Waszej postaci, m.in. ID, ilość graczy online, ilość służb porządkowych obecnie na służbie, poziom zdrowia, poziom głodu i pragnienia oraz energię. Przytrzymanie [Z] pokazuje też ID osó w pobliżu (nadużywanie tego jest karane)

Z.png.2309acf9f980f2b8ab6ad56b0a2c3fd6.png

 

 • Jedzenie i picie 

Każda postać z czasem staje się głodna, spragniona i wtedy potrzebuje uzupełnić swojej podstawowe potrzeby albo zacznie tracić HP. Głód możecie zmniejszyć przekąskami takimi jak kanapki, owoce, pączki. Jednak jest to możliwe, gdy poziom głodu Twojej postaci wynosi <70%  i nie dają one możliwości zbić go gdy poziom głodu jest poniżej >60%. By zaspokoić w pełni swój głód i pragnienie należy udać się do restauracji oznaczonymi na mapie ikonką (pizza.png.f43b9569f03ded4527a42116ab1af292.png), należy pamiętać o tym, że im droższy zestaw tym Twoja postać będzie bardziej najedzona. Pasek pragnienia możesz zaspokoić pijąc wodę lub inny napój.

jedzenie.png.bf37566eb8f86804305f784502cbc220.png

 

 • Energia

Energia jest statusem zapobiegającym nadmierny grind. Każda czynność zarobkowa zużywa energię, którą można zregenerować na kilka sposobów:

 • Czekanie. Energia sama odnawia się z czasem.
 • Skorzystanie z usług Vanilli Unicorn lub pań na poboczu po zmroku
 • Czekolada, dostępna w szpitalu za oddaną krew
 • Wygrywanie w kasynie na wysokich stawkach
 • Łowienie ryb
 • SOON  Specjalne jedzenie
 • SOON  Niektóre narkotyki

 

 • Prace dorywcze

Na początek warto skierować swoje kroki do burger shota gdzie, możesz znaleźć pierwszą pracę jako dostawca jedzenia. Po uzbieraniu środków warto wyrobić prawo jazdy, które jest wymagane w pozostałych pracach dorywczych. Większość prac nie wymaga posiadania prawa jazdy, co pozwala na pracę bez niego, ale wystawia Cię to na złapanie przez policję. Na serwerze dostępne są następujące prace:
Pizzaboy (nie trzeba prawka)
Kierowca tira (kat. C) 
Kierowca taxi (kat. B) 
Praca na złomowisku 

Poławiacz skarbów
Praca w sadzie 
Śmieciarz (kat. B) 
Elektryk (kat. B) 
Kurier (kat. B) 

 • Aktywności nielegalne

Kradzież pojazdów na zlecenie 

 • Aktywności jak nazwa wskazuje polega na, kradzieży aut, wcześniej wskazanych przez zleceniodawcę. Miejsca skąd bierze się zlecenia należy znaleźć  przez interakcję z innymi graczami. Za każde skradzione auto otrzymujecie gotówkę bezpośrednio do kieszeni.

 

Sprzedaż narkotyków

 • Narkotyki sprzedaje się przez interakcje z NPC [E]. Narkotyki można znaleźć w koszach na śmieci, łowiąc ryby lub skarby, produkując je samemu, ale najlepiej zagadać do jednego z mieszkańców Getta.

sprzedaznarko.gif.31756b0b0733adc897f140ec88c14348.gif

Napad na sklep

 • Gdy zdobędziecie trochę odwagi warto zainteresować się napadami na sklepy. Do wykonania takiego napadu potrzebujecie broni białej lub palnej w przypadku obrabiania tylko kasy albo palnej przy próbie obrobienia sejfu. Sejf znajduje się na zapleczu i otwarcie łączy się z minigrą. Do napadu warto zdobyć zakładnika żeby podjąć ewentualne negocjacje z policją.

sejf.gif.c42ef90eed436cce78a8cdc6425ef2b4.gif

Napad na bank

 • Zadanie dla wprawionych osób w sztuce przestępczej. Obrabować można większość dostępnych banków, a ich wielkość wpływa też na wysokość łupu oraz poziom trudności.

hakowaniedrzwi.gif.1a522b8db06ed4bfd7563a5932a0b3fc.gif

Napad na jubilera

 • Wykonać jubilera można na dwa sposoby: cichy oraz głośny polegający na rozbiciu gablot i liczeniu na łut szczęścia, że jednostki policji nie zdążą dotrzeć na czas.

828276242_napdnajubilera.gif.2df9a22c3cadd1f63995c3459fadfc36.gif

Napadanie NPC

 • Oprócz sprzedaży narkotyków macie możliwość napadania na NPC. Do wykonania napadu potrzebujecie broni białej lub palnej. 

napadanienpc.gif.41e0136160d469ef79aac4b9c7fab939.gif

 

Przewóz nielegalnych towarów [TIR]

 • Nielegalne transporty np. imigrantów są częstą rzeczą w stanach. Biorąc zlecenie w pracy dorywczej kierowcy ciężarówki, możecie wyrazić zgodę na zabranie ładunku nielegalnego. Policja ma szansę dostać informację o takim ładunku, a waszym zadaniem jest dostarczenie “towaru” w odpowiednie miejsce nie dając się złapać.

nielegalnyladunek.gif.2a261981808a80876054c25531cfaf06.gif

 

 • Praca w biznesie lub frakcji

Najprostszym sposobem, aby zacząć pracę w biznesie lub frakcji jest pójście na miejsce i zapytanie się. Alternatywnie można przejrzeć ogłoszenia w telefonie w aplikacji News lub ogłoszenia na Discordzie na kanale #ogłoszenia-ic. Frakcje prowadzą zazwyczaj rekrutację w trybie ciągłym.

 

 • Napaść na gracza

Przy napaści na gracza niezbędnym przedmiotem będzie lina. Można ją zakupić w odpowiednim sklepie. 
Lina pozwala nam związać gracza przez menu interakcji, a następnie, o ile mamy w ręku broń, daje nam możliwość wykonania na nim kilku akcji poprzez wybór opcji "Napad", takich jak :

 • przeszukanie 
 • założenie torby na głowę
 • wzięcie żywej tarczy (wymaga broni palnej)
 • przeciągnięcie
 • wsadzenie do pojazdu

Jeśli jesteś na tyle zwinny możesz oprzeć się związaniu lub zakuciu wykonując poprawnie skillcheck podczas bycia związywanym / zakuwanym. Z kajdanek lub sznura nie można wyswobodzić się samemu, ale jest to możliwe z czyjąś pomocą.

 

 

 • Mieszkania i kupno nieruchomości

Podczas rozgrywki na serwerze, Twoja postać będzie mogła korzystać z wachlarza miejsc, w którym będzie mogła odnaleźć swoje przysłowiowe “cztery kąty”. Posiadanie stałego lokum daje szereg korzyści, które będziesz mógł wykorzystać. Są to m.in. 

 • Schowek na przedmioty
 • Schowek na broń
 • Szafa na ubrania - w niej znajdują się wszelkie stroje zapisywane w sklepach odzieżowych, daje możliwość szybkiego przebrania się. 

 

Pierwsza możliwość uzyskania dostępu do tych benefitów, to wykupienie pokoju hotelowego. Jest to jednak trudne, gdyż liczba miejsc jest ograniczona, a popyt na nie jest bardzo duży. Pokoje zwalniają się same, gdy osoba wynajmująca jest nieaktywna przez jakiś czas.

 unknown.png.499ab5e014a53ba6d929f5860016ade1.png

Po wykupieniu pokoju, Twoja postać będzie ponosić co 24 godziny opłatę za spędzoną dobę hotelową. Odpowiednia kwota zostanie pobrana z Twojego rachunku bankowego Maze Bank, niezależnie od aktywności na serwerze. 

Hotele są zaznaczone na mapie
Kolor ikonki na GPS-ie zależy od ilości dostępnych w danym Hotelu pokoi - przy ich braku, przybiera ona ciemnoszarą barwę. Jeżeli znajduje się w nim przynajmniej jeden wolny pokój - ikonka przybiera złoty kolor. 

Jeżeli szukasz stabilniejszej opcji zamieszkania, dobrym pomysłem będzie zakup nieruchomości.
Sprzedażą nieruchomości zajmuje się agencja
Dynasty8

Agenci nieruchomości Dynasty8 posiadają szeroką gamę lokum na sprzedaż lub wynajem. Różnią się one m.in. lokalizacją, ceną, powierzchnią, umeblowaniem oraz standardem. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Niektóre nieruchomości posiadają również garaż, umożliwiający przechowywanie  w nim należących do Ciebie pojazdów.
Podobnie jak w przypadku Hoteli, codziennie pobierany będzie czynsz. Jego wysokość zależy od standardu mieszkania, jaki zakupiłeś. 

W przypadku gdy skończą Ci się pieniądze na czynsz, a dług na koncie bankowym Maze Bank będzie zbyt wysoki - zostaniesz wyeksmitowany z mieszkania! 

Atrakcyjną okazją na popisanie się swoją kreatywnością jest możliwość samodzielnego umeblowania zakupionego domu! Wystarczy tylko, że “uzbroisz się w meble”, które spełniają Twoją artystyczną wizję na wykorzystanie danego pomieszczenia.

Aby tego dokonać, powinieneś odwiedzić Sklep z meblami.
Po zakupieniu mebli, będziesz miał możliwość ustawienia ich wedle własnej wizji w posiadanej nieruchomości!
Sklep z meblami znajduje się w East Vinewood. 

 unknown.png.91b763ab24714b3bb3d12b62b920e318.png

unknown.png.71049a35bab6a7cc2f17cb3df3e42f7b.png

Schowek na przedmioty i jego pojemność zależą od znajdujących się w danej nieruchomości mebli, w których można owe przedmioty przechowywać. Im więcej schowków/im większy standard nieruchomości, tym większa pojemność! 

Istnieje również możliwość rozdania kluczy do domu innym graczom, by mogli uzyskać dostęp do nieruchomości lub wynajęcia im go.

 

 • Obsługa samochodu 

Jak pewnie zauważysz wszystkie auta na ulicy zaparkowane oraz poruszające się są zamknięte. Można je otworzyć przy pomocy wytrychu dostępnego w sklepie z narzędziami i prostej minigry. Gdy się do pojazdu dostaniemy, należy włączyć silnik, służy do tego przycisk [Y]. Auto możecie zamknąć przy pomocy przycisku [U] a szyby oraz kierunkowskazy obsługujesz przy pomocy strzałek. W pojeździe działa również menu [F1], zawiera ono:

 • Możliwość sprawdzenia stanu pojazdu 
 • Otwieranie i zamykanie drzwi 
 • Ustawienie tempomatu
 • Możliwość przekazania kluczy do pojazdu

W pojeździe pojawiają się również takie ikonki jak stan paliwa, zegar wskazujący prędkość oraz poziom uszkodzeń pojazdu. W przypadku wypadku, ilość uszkodzeń stopniowo rośnie, zmniejszając osiągi pojazdu aż do momentu całkowitego zniszczenia i braku możliwości dalszej jazdy. 

 

auto.png.f790e4fda3fc3858a3a9fa21d7ca45d4.png

 

 • Przekazanie kluczyków innemu graczowi 

By przekazać kluczyki od pojazdu innemu graczowi należy siedzieć w pojeździe są na to 2 sposoby:

 • [F1] > Pojazd > Karta Pojazdu > Kluczyki Pojazdu
 • Skorzystać z komendy /keys

klucze.png.d52710d3ebb0efb8b6a16edb9d29a6b8.png

 • Naprawa pojazdu

Żeby naprawić pojazd należy udać się do mechanika zaznaczonego na mapie ikonką (888903133_mechanikicon.png.3635a1949bc62de8e015983905932fed.png) znajdziemy tam mechanika lub gdy jest on niedostępny możemy skorzystać z markera. Cena naprawy jest zależna od % zniszczeń pojazdu i większa niż u żywego mechanika. Ponadto naprawy w markerze szybciej obniżają ogólny Stan Pojazdu.

mechanik.png.286476ec2cc960efb86ebb3d6f2b35a3.png

 • Naprawa pojazdu zestawem naprawczym

Mamy możliwość naprawienia pojazdu poprzez zestaw naprawczy który kupimy w sklepie wielobranżowym, działa on, gdy uszkodzenia pojazdu będą większe niż 50%W sklepie znajdziesz również zestaw do naprawy kół umożliwia on naprawę przebitej opony.

image.png.2388df09c059faa2ee8abfe34d3b3b7b.png

 

 • Prawo jazdy

Żeby uzyskać prawo jazdy należy udać się do biura DMV oznaczonego na mapie jako Szkoła jazdy. Tam pierw przystępujecie do egzaminu teoretycznego w markerze. Po zdaniu teorii, u pracownika można zapisać się i zdać egzamin praktyczny. W przypadku nieobecności pracowników można zdać prawko w automacie, ale jest to znacznie droższe niż u żywego pracownika. W przypadku problemów ze zdaniem można wykupić lekcje doszkalające.

 • Regeneracja HP

W sytuacji utraty zdrowia należy udać się do szpitala i tam poprosić lekarza o pomoc. Jeżeli lekarzy nie ma na szpitalu udaj się do sali dziennej i połóż się na łóżku by zregenerować poziom HP. Można to robić do 3 lekarzy na służbie. Zazwyczaj jednak będziesz miał kontakt z żywym lekarzem, razem z nim odegrasz leczenie ran, nikt nie wymaga od Ciebie znajomości medycyny, więc nie bój się zapytać jeżeli czegoś nie wiesz, lekarze z radością pomogą odegrać Ci ciekawą akcję. Możesz także zapoznać się z tym poradnikiem Jak odgrywać z SAMS

 

szpital.thumb.png.3e7f3d2fd62eec8491417324ad04c1c6.png

 

 • BW (Brutally Wounded / Ciężko ranny)

W sytuacji utraty całego HP, postać wpada w stan omdlenia. Czas w jakim będziesz się w nim znajdować zalezy od przyczyny. W takiej sytuacji masz 3 wyjścia:

 • Odczekać kilka minut i się ocknąć - podniesiesz się z małą ilością HP w tym samym miejscu, ale zatrzymasz wszystko co masz przy sobie
 • Odczekać kilka minut i przenieść się do szpitala - obudzisz się w szpitalu gdzie możesz zregenerować HP, ale stracisz cenne przedmioty i gotówkę z EQ oraz część statystyk
 • Poczekać na pomoc medyczną która zostanie wezwana przez innego gracza lub przez ping jeżeli w pobliżu znajdują się NPC

 W przypadku, gdy twoja postać zacznie skakać jak karpik, włącz animacje komendą “/e lezenie”. Postać przestanie skakać do momentu, reanimacji przez medyka, ocknięcia się lub respawnu w szpitalu.

 • Kupno pojazdu

Są możliwe 4 źródła kupna pojazdu. (wszystkie wymagają interakcji z innymi graczami)

 1. Kupno od innego gracza
 2. Skorzystanie z usług PDM (salon samochodowy)
 3. Skorzystanie z usług 4Wheels (komis samochodowy)
 4. Skorzystanie z oferty panów ze złomowiska

Pojazdy przepisujemy komendą /pp, działa ona w każdym miejscu. Jeśli chcesz kupić pojazd od gracza warto sprawdzić kanał #sprzedam-kupię-zamienię lub apkę YellowPages w telefonie

 • Telefon

Telefon jest jednym z naszych autorskich skryptów, aby go odpalić należy mieć telefon w ewipunku a następnie wcisnąć [F3] lub [F1] Telefon

Telefon jest ciągle rozwijającą się platformą do różnych aplikacji. W pełni obsługiwany przez Myszkę. Można w nim znaleźć m.in

 • Wiadomości SMS - z funkcją wysyłania GPS oraz obrazków!
 • Połączenia głosowe
 • Kontakty - z funkcją ustawiania ulubionych
 • Aplikację Banku - z całą historią bankową oraz możliwością przelewów
 • Yellow Pages - aplikacja ogłoszeniowa
 • Kalkulator
 • Darkchat 
 • News - aplikacja z newsami od Frakcji, losowaniami Lotto oraz wycieczkami do więzienia
 • Wyścigi - ukryta aplikacja pozwalająca na organizację wyścigów

image.png.224484ae0311816c639c9235fced6aa1.pngimage.png.5109317e569d639f89c8592dfdb653c6.pngimage.png.eadeb607bbdf2df148f0ccf07b0193e5.png

 

 • Rozmowa głosowa

Serwer opiera się na komunikacji przez voice chat. Po dołączeniu sprawdź, czy w ustawieniach rozmowy głosowej masz wybrane odpowiednie urządzenie. Rozmowa domyślnie jest pod przyciskiem [N]. Jeżeli gra poprawnie wykrywa dźwięk, wokół niebieskiego kółka pojawi się biały obrys. Klikając klawisz [F5], masz możliwość zmiany zasięgu mowy. Bąbelek widoczny po lewej stronie na dole zmienia swój kolor zależnie od rodzaju wybranej mowy - odległości słyszalności: 
Czerwony - krzyk 
Niebieski - normalna mowa 
Zielony - szept 

 

Podziękowania dla Tequila#1890 i -Wilczek-#7665  za pomoc przy tworzeniu poradnika ❤️

 

 • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • Mintaz changed the title to Mechaniki Serwera dla Początkujących
 • BIELIK pinned and featured this topic
 • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...