Jump to content

Pierwszy dzień na serwerze - poradnik


Recommended Posts

Pierwszy dzień na serwerze - poradnik

Poradnik ten pisany był z myślą, że wcześniej zapoznałeś się z mechanikami serwera opisanymi w  tym miejscu.

          1. Podstawy

A więc udało Ci się przejść przez jakże trudny proces rekrutacji i możesz zacząć grać na naszym serwerze. Gdy uda Ci się już wejść na serwer, czekać Cię będzie menu wyboru postaci. W twoim przypadku będziesz musiał taką stworzyć, naciskając ten przycisk. 

M1FzdEgSNUF3iX7JeRzxiniqyeDQl_poIpcUDnzMS8UkbLXq_FV5MajHww7HZroq20RL2NuLDzqm80BCB0c9lsGwflmDsgmq7kL4Es3G6bx92WLYPuLujEme7GIDv2gzJ7CSjIyE
Przycisk utworzenia nowej postaci

Następnie ukaże Ci się menu w którym wybierasz imię, nazwisko, wiek i płeć twojej postaci. Pamiętaj aby dobrze przemyśleć te dane, aby nie skończyć jako 19 letni pochodzący z Hiszpanii absolwent czterech kierunków o imieniu Vladimir. Warto tutaj też przypomnieć, że nie możesz nazwać swoje postaci imieniem osoby znanej żywej lub martwej, ani nazwiskiem i imieniem polskim. Pamiętaj, że wszystkie dane tu wprowadzone nie będą mogły być zmienione. Na początku będziesz mógł stworzyć 3 postacie, a po wpłaceniu minimalnie dwudziestozłotowej dotacji możesz stworzyć postać czwartą. Gdy już nazwiesz swoją postać, zobaczysz ekran tworzenia postaci. Dokładnie proces ten opisany jest w tym poradniku.

Gdy uda Ci się zrobić postać, pojawisz się przy wejściu do motelu. W swoim ekwipunku znajdziesz podstawowe przedmioty, takie jak telefon, pieniądze na start oraz pare kanapek i butelek wody. W związku z tym, że serwer opiera się na komunikacji głosowej, po stworzeniu swojej pierwszej postaci powinieneś się upewnić, że twój mikrofon jest sprawny, a rozmowa głosowa w opcjach jest włączona. Możesz to sprawdzić, naciskając przycisk N. Jeżeli podczas trzymania tego przycisku wokół ikony w lewym dolnym rogu pojawi się biały obrys, rozmowa głosowa jest włączona. W przeciwnym przypadku wejdź w ustawienia rozmowy głosowej i upewnij się, że czat głosowy jest włączony. Czasem zdarza się tak, że rozmowa głosowa jest włączona, lecz nadal nie słychać cię w grze. Możesz wtedy użyć komendy /fixvoice. Najpewniejszą oznaką tego, że twoja rozmowa głosowa działa poprawnie, są poruszające się usta twojej postaci kiedy mówisz do mikrofonu.

image.png.6aee2704392a13696a16803c988f2114.png
Tak wygląda kontrolka, która mówi Ci o tym, że twoja postać aktualnie coś mówi.

 

6oVZ8ctJ9sFxtEMeqig-oT52q49u3bm7RRmFcfameNPNvt-WvRQMq3sD6aJZ5zVI4fZ7w_VnlW9R_x-uFZGfqP49p-nbxA4LcISXt25chwg4I_R6ASu5toTm0ykoG6JQkSJIEdF4
Poprawnie skonfigurowane ustawienia rozmowy głosowej

          2. Pierwsza praca dorywcza

Po upewnieniu się, że twój mikrofon dobrze działa, możesz przystąpić już do właściwej gry. Startowo w twoim ekwipunku znajdują się pieniądze potrzebne do wyrobienia prawa jazdy kategorii B, lecz na początku zajmijmy się pierwszą pracą dorywczą. Możesz się tam dostać wypożyczając za symboliczną kwotę rower przy tabliczce znajdującej się po lewej stronie od wejścia do motelu.

image.thumb.png.132f415750336b8f1add1224a99238f7.png

Bez prawa jazdy żadnej kategorii B możesz zarobić swoje pierwsze pieniądze pracując jako dostawca pizzy, pracownik w sadzie, złomowisku oraz podczas innych aktywności nie wymagających jazdy samochodem, jak łowienie skarbów, ryb czy wykopki z wykrywaczem metalu. W tym poradniku dokładnie opisana zostanie dokładnie praca w pizzerii. Pracę rozpoczynasz za Burger Shotem na Vespucci, wybierając opcję Rozpocznij Pracę. Następnie musisz odebrać jedzenie, i wpłacić kwotę za wystawienie pojazdu.

image.thumb.png.5be3ebb3735d0f01dace94d220bcf36c.png
Miejsce rozpoczęcia pracy jako dostawca pizzy.


W tym momencie dostaniesz informacje, gdzie musisz dostarczyć jedzenie. Pamiętaj, aby przestrzegać prawa ruchu drogowego, aby nie zostać na start ukaranym mandatem przez jakże dzielnych funkcjonariuszy State Police. Gdy dojedziesz na miejsce, za pomocą przycisku E możesz wyciągnąć pudełko pizzy ze skuterka, i udać się do zaznaczonych drzwi aby dostarczyć jedzenie.

image.thumb.png.bf22015a645ad95377b26623b6c24720.png
Oznaczenie drzwi do których należy dostarczyć jedzenie.

Gdy dostarczysz wszystkie dostawy, odstaw skuter w miejsce z którego go brałeś, aby odzyskać pieniądze za wcześniejsze go wystawienie. 

image.thumb.png.618bda3e0c349925af1466416947016a.png
Miejsce zwrotu skuterka

          3. Prawo Jazdy

Twoim kolejnym krokiem powinno być wyrobienie prawa jazdy kategorii B. Pamiętaj, że wyrobienie prawa jazdy będzie znacznie tańsze, gdy dostępny będzie egzaminator. Aby sprawdzić, czy taki jest dostępny, możesz nacisnąć przycisk Z, i sprawdzić liczbę aktualnie dostępnych graczy DMV. W tym samym miejscu możesz sprawdzić aktualną liczbę medyków, policjantów, mechaników oraz taksówkarzy, stan napojenia oraz głodu twojej postaci, oraz jej stan zdrowia i aktualną energię.

Jeżeli takowego egzaminatora nie będzie, możesz skontaktować się z nimi poprzez discorda szkoły jazdy, cierpliwie czekać, lub zdecydować się na droższy egzamin z NPC.

Gdy uda Ci się dorwać już egzaminatora DMV, udaj się do siedziby szkoły jazdy, gdzie wszystko zostanie Ci wytłumaczone oraz zostanie przeprowadzony egzamin. Pamiętaj, że w Kalifornii prawo drogowe wygląda nieco inaczej niż w Polsce, także przed przystąpieniem do egzaminu warto przeczytać materiał na forum, lub poprosić egzaminatora o dodatkową lekcję. Egzamin na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i praktycznej, gdzie obie muszą zostać zaliczone aby egzamin został zakończony pozytywnie. Dokładne informacje na temat egzaminu, takie jak ceny można sprawdzić na wcześniej wspomnianym discordzie szkoły jazdy.


image.png.0a12ddf55b571d39dcbf1c9640c59e1a.png
Lokalizacja szkoły jazdy.

Gdy masz już prawo jazdy kategorii B otworem stoi przed tobą całe miasto, możesz dorobić się dodatkowych pieniędzy zaczynając inne prace dorywcze (oznaczone na mapie ikonami w kolorze żółtym), takie jak taksówkarz, kierowca kuriera, czy śmieciarz. Do prac takich jak kierowca tira, czy pracy jako elektryk potrzebujesz jednak kategorii C. Praca poławiaczy skarbów polega na kupnie mapy i szukaniu podwodnych skarbów, które można sprzedać.


8gagOCLKCZXtrylgAWTjYgxLTeAy8SNhdbr7rszwWVIBysVitf24sHx73jqU8OMIkc7Sgd-ZpSo8iSCbxaaR8kAVc-ZLdLmwcAGfsuMOQ4q-6EAziEQ0rV8XizFMgkiCnt5NtQNk
Przykłady prac dorywczych (w rzeźni sprzedawać można mięso i skórę z polowań)

          4. Gdzie można spotkać graczy?
Dobra, ale roleplay nie opiera się na grindowaniu siana na najlepsze samochody, także gdzie można spotkać graczy? Zazwyczaj gracze znajdują się w miejscach publicznych, także najczęściej można ich spotkać na siłowni, w kasynie, restauracji, czy w szpitalu. Zazwyczaj twoje pierwsze znajomości zaczną się pojawiać po dołączeniu do jakiegoś biznesu, frakcji czy organizacji.

 

          5. Praca u innego gracza i w służbach porządkowych.

Od prac dorywczych, na pewno finansowo lepszą opcją będzie zatrudnienie się w biznesie gracza lub we frakcji. Pracę w biznesie możesz znaleźć udając się do siedziby biznesu z nadzieją na spotkanie szefa, lub zadając pytanie o pracę na discordzie danego biznesu. Linki do poszczególnych serwerów discord dla biznesów znaleźć możesz na głównym discordzie V-Life na kanale  #oferty-biznesowKażdy biznes prowadzi rekrutację po swojemu, także zamiast rozpisywania się tu jak to wygląda w poszczególnych biznesach, możecie sami o to dopytać poprzez wspomniane discordy. Po miesięcznym stażu na serwerze możesz również spróbować otworzyć własny biznes poprzez napisanie projektu w tym dziale.

Alternatywą dla pracy w biznesie mogą być służby porządkowe. Na ten moment aplikować możesz do SAMSu (San Andreas Medical Services), SASPu (San Andreas State Police) oraz do SASCu (San Andreas State Court). Rekrutacje do frakcji zazwyczaj są trudniejsze od rekrutacji do biznesów, zazwyczaj frakcje wymagają co najmniej dwutygodniowego stażu na serwerze oraz napisania CV twojej postaci i wysłania go na forum lub osób odpowiedzialnych za rekrutacje w poszczególnych frakcjach.

vlmCgJ6dM93ympwR1BSsuftsEELG7KSG2JgQn9_1MCeWrYmCkIUQbfxarzbY7v6-0-lHA5ks4aYBQaTAjkMBnPdDxmIMHSjQ9bBN7pEudcBVjDut7H2rmjHqiCyCgmAyhgmuEoZ6
Działy frakcji na forum.

          6. Organizacje przestępcze

Jeżeli jednak nie jesteś zainteresowany życiem zgodnie z prawem, możesz działać samodzielnie jako niezorganizowana grupa przestępcza, lubn starać się o dołączenie do zorganizowanej grupy. Każda grupa przestępcza ma inne wymagania i inny sposób rekrutacji, także w tym przypadku najlepiej jest stworzyć postać adekwatną do danej grupy, i spróbować skontaktować się z nią w formie IC. Aktualnie na serwerze jest 13 grup zorganizowanych, więc każdy rasista, motocyklista, czy biedny czarnuch z ghetta znajdzie coś dla siebie.

image.thumb.png.2fc4645f9b07a3243b644105bf17be01.png
Przykładowa grupa zorganizowana

          7. Pierwszy samochód

Gdy zarobisz swoje pierwsze pieniądze, zainteresować Cię może kupno samochodu. Samochód kupić można na 3 sposoby, a każdy z nich wymaga interakcji z graczem. Nowy samochód możesz kupić w PDM, a używane możesz kupić od gracza lub w komisie. Warto zauważyć, że szara ikona na mapie oznacza, że w tym biznesie akurat nie ma nikogo w pracy. Analogicznie zielona ikona oznacza, że w biznesie znajduje się jakiś pracownik.  Jeżeli chcesz kupić samochód bezpośrednio od gracza, najlepszą drogą będzie przejrzenie kanału #sprzedam-kupię-zamienię na głównym discordzie V-Life, oraz skontaktowanie się z tym graczem przez telefon. Czasem zdarzają się licytacje prowadzone przez State Court, ogłaszane są one wcześniej i często można wyrwać tam samochody w dość korzystnych cenach.

image.png.4485acb785d820583d7e6168d40ae975.png
Lokalizacja PDM

image.thumb.png.b5a96d9f16e47faa75e8f8755f6aca25.png
Lokalizacja komisu z samochodami używanymi.

  

 

Edited by Zołza
  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...