Jump to content

[PROPOZYCJA] REWORK BANKU


Recommended Posts

Posted (edited)

REWORK BANKU, WPROWADZENIE GIEŁDY ITD.

Przed początkiem rozpisywania się w temacie proponowanych zmian i wprowadzenia świeżości, podzielę ten post na poszczególne segmenty, aby każdy wiedział do czego ten monolog i argumentacja prowadzi. 

 

1. Czym kierowałem się pisząc propozycję
2. Rozwój banku, giełdy, możliwości gracza przy operowaniu walutą
3. Po co? Na co? Co to zmieni? Dlaczego miałoby to zostać wprowadzone?

 

1. SŁOWEM WSTĘPU, JAKI JEST POWÓD NAPISANIA OWEJ PROPOZYCJI?

Na samym początku wytłumaczę skąd de facto zrodził się pomysł i dlaczego uważam, że ta propozycja powinna zostać wprowadzona w życie.

Obecnie na serwerze mamy wiele biznesów, które są jednym z mocniejszych filarów tego serwera i utrzymują nowych graczy, a także umożliwiają im na szybkie rozwinięcie postaci, poznaniu innych osób poprzez wchodzenie w częstszą interakcję, która wymuszana jest podczas pracowania w każdej z firm. Niektóre biznesy zarabiają gigantyczne pieniądze, a niektóre tych pieniędzy zarabiają mniej, lecz obecnie wszystkie stale funkcjonujące biznesy trzymają działalność na wysokim stopniu aktywności (do tej niedokończonej myśli wrócimy później w temacie "Rework banku, giełda").

Jakiś czas temu na serwerze możemy zaobserwować kwitnący biznes - Dynasty8, który jak się okazało jest pomysłem punktowanym na 10/10. Dynasty8 wprowadziło dla graczy możliwość wynajęcia domu za stałą opłatą, która pobierana jest codziennie od gracza niezależnie od tego czy na serwerze on jest, czy nie (House DLC). In fact, każda osoba może sobie pozwolić na wynajem wymarzonej nieruchomości w przystępnych dla niego opłatach. Aczkolwiek trzeba sobie zadać pytanie - "co jeżeli nie mogę wejść na serwer?"
I na tym punkcie chciałbym na moment się zatrzymać i wytłumaczyć prostą i chyba dla większości osób znaną obecnie funkcjonującą strukturę:

Chcesz wynająć posiadłość = Płacisz niezależnie od tego czy grasz, czy nie
Nie masz pieniędzy, ponieważ remont trwał za długo i nie miałeś jak wejść = Tracisz posiadłość/Koniec wynajmu 

Obecnie sprawa ma się jasno - jeżeli grasz i codziennie zarabiasz wysokość stawki to nie musisz się martwić, że któregoś dnia gdy nie będziesz mógł wejść na serwer Twoja posiadłość zostanie ponownie dodana do ofert "Sprzedam/Wynajmę". Jeżeli nie ma Cię przez dłuższy czas (np. 2 tygodnie/miesiąc) twoje środki w banku ostatecznie się wyczerpią, co za tym idzie, posiadłość pójdzie w obieg (Co też jest dobre, lecz nie daje znaczących korzyści). 

Ale kończąc rozwodzić się nad domami i ich wynajmem, bądź zakupem. Każdy gracz, który ma przymusową, lub też na własną decyzję przerwę od grania na V-LIFE po zakupie domu tylko i wyłącznie traci, lecz nie zyskuje, co ostatecznie może skutkować tym, że ktoś kto odkładał pieniądze na jakiś cel (np. samochód) po powrocie na serwer widzi kwotę, która jest mniejsza dajmy na to o połowę, niż tą co widział przy ostatnim wejściu na serwer właśnie z powodu codziennych opłat. Czyli ostatecznie podsumowując pierwszą część wypowiedzi:

Grasz aktywnie na serwerze = Nie tracisz/Zyskujesz
Nie grasz = Tracisz

 

2. REWORK BANKU, WPROWADZENIE GIEŁDY

Napoczynając tematykę wprowadzenia nowości chciałem na wstępie wytłumaczyć, jakie miałyby być to zmiany:

1. Ogólny Rework UI banku
2. Wprowadzenie "Konta oszczędnościowego"
3. Wprowadzenie giełdy

 

Nad ogólnym reworkiem UI nie będę się rozwodzić. Sprawa ma się prosto - bank jest stworzony banalnie, bez większego wkładu, a także możliwości. Odświeżenie banku byłoby dobrym zabiegiem przed wprowadzeniem kolejnych zmian.

Jeżeli chodzi natomiast o "2. Wprowadzenie Konta oszczędnościowego" chodzi tu o to, aby gracz miał możliwość odłożenia części swoich pieniędzy na konto oprocentowane, z którego pieniądze nie będą mogły zostać naruszone. Takie konto byłoby oprocentowane na załóżmy 5% w skali tygodnia co umożliwiałoby graczowi zarabianie pieniędzy nawet wtedy, gdy nie może wejść na serwer przez bliżej nieokreślony czas.

Gracz wpłaca 100.000$ na konto oszczędnościowe
Po tygodniu bez wypłacania pieniędzy z tego konta gracz będzie mieć łącznie 105.000$
Zarobione pieniądze z konta oszczędnościowego trafiają na główne - ma 5.000$ do użytku

Nie gra = Nie traci/Traci o wiele mniej

Zapewne w tym właśnie momencie ktoś zada pytanie - "Ale przecież jak ktoś wpłaci milion, to po tygodniu ma darmowe 50.000$, czy to nie będzie szkodzić?"
Owszem, jest możliwość że ktoś kto posiada dużą kwotę pieniężną wpłaci na to konto swoje wszystkie oszczędności, by zarabiać o wiele więcej jak zarabiał do tej pory, lecz trzeba wziąć również pod uwagę jedną rzecz - graczy, którzy posiadają w banku powyżej miliona jest mało, więc osób wpłacających takie kwoty na konto oszczędnościowe będzie jeszcze mniej. Dodatkowo, żeby jednak zapobiegać przed takimi ludźmi, którzy będą wkładać dosłownie wszystkie pieniądze na to konto również jest rozwiązanie:

1. Po wypłaceniu jakiejkolwiek kwoty z konta oszczędnościowego czas się zeruje (Ktoś po 5. dniach wypłaca z konta pieniądze = Od nowa czeka 7 dni na oprocentowanie)
2. Przy uzyskaniu kwoty ujemnej na koncie podstawowym (np. dostaliście mandat, mielibyście -250$) z konta oszczędnościowego wypłacana jest kwota, która wprowadziłaby gracza na minus, co również powoduje powrót do punktu pierwszego - wyzerowania czasu oprocentowania.

Dzięki takiemu systemowi zapobiegawczemu, gracz na konto oszczędnościowe nie wpłaci wszystkich swoich pieniędzy, a także będzie mieć ograniczoną możliwość, jeżeli chodzi o wypłacanie pieniędzy z tego konta.
 


Odnośnie "3. Wprowadzenie giełdy" głównie na myśli mam utworzenie zakładki w banku, która będzie specjalnie przeznaczona do grania na giełdzie.

Ogólnym zamysłem tego było zamieszczenie w zakładce wszystkich obecnie istniejących biznesów, umieszczenie na bieżąco aktualizowanych informacji o spadkach/zyskach firmy, które byłyby obliczane na podstawie posiadanej kwoty pieniężnej przez biznes, ilości zatrudnionych pracowników, a także o przypływ/straty pieniędzy.


$ - pieniądze, które posiada biznes
% - obecny kurs


Kalkulacja: 
Każda kwota zostanie formalnie przyrównana do 0. (tzn. że 50.000$ = 1.000.000$)
Jeżeli firma zarabia, to wzrasta, jeżeli traci to $ maleje
Procent obliczany jest na podstawie porównania obecnego stanu konta firmy z przyjętą dla niego stałą.
( np. 100.000$ = stała )
( 200.000$ / stała = % )

Jeżeli biznes posiada łącznie 1.000.000$, 10 pracowników, kurs początkowy jest równy 1%.
Jeżeli ten sam biznes po miesiącu będzie mieć na koncie 2.000.000$, 10 pracowników, kurs rośnie do 2%

Jeżeli biznes posiada łącznie 500.000$, 10 pracowników, kurs początkowy jest równy 1%.
Jeżeli ten sam biznes po miesiącu będzie mieć na koncie 1.000.000$, 10 pracowników, kurs rośnie do 2%.

Stała byłaby aktualizowana po miesiącu, aby uniknąć ogromnych kursów.
Jeżeli stała biznesu = 100.000$, a po miesiącu mają 1.000.000$, to nowa stała ustalana jest na podstawie procentowego zysku w przeciągu tego czasu.

 

Chodzi tu o to, aby % był obliczany na podstawie stałej wartości firmy, aby % od każdej firmy był ustalany na podstawie procentowej różnicy między przyjętą stałą, a obecnym stanem pieniężnym firmy. A więc, jeżeli biznes zarabia to procent obliczany jest indywidualnie dla każdego biznesu (Because to jest logiczne, że Dimitri's czy Benny's operuje większymi pieniędzmi, niż przykładowo DosTacos).

Giełda nie tylko umożliwia graczom na podjęcie ryzyka i możliwość większego/mniejszego zarobku lub utraty pieniędzy, ale także będzie wyznacznikiem dla graczy, który biznes aktualnie rośnie w siłę, a który powoli kieruje się w stronę upadku.
 


Ponownie w kwestii zabezpieczenia, na wypadek gdyby ludzie inwestowali ogromne kwoty pieniężne na giełdzie:
- Zablokowanie inwestowania pieniędzy do 50.000$

 

Jeżeli chodzi o cały system tej giełdy, na kurs będzie miało wpływ dosłownie wszystko co właściciel (lub członek zarządu) robi i jak dysponuje pieniędzmi i ludźmi. Tzn. że jeżeli Pan X wypłaci z konta bankowego ogromną kwotę pieniężną, bo chce kupić sobie dom i samochód, to traci na tym kurs biznesu na giełdzie, więc do inwestowania gracze mogliby pierw doinformować się jak funkcjonuje dany biznes i jego zarząd, a dopiero potem inwestować minimalizując ryzyko nagłego spadku kursu.

 


3. PO CO? NA CO? CO TO ZMIENI?

Podstawowym celem wprowadzenia takiego systemu byłoby rozwinięcie możliwości gracza w zakresie dysponowania pieniędzmi oraz ich pozyskiwania, a także wprowadzenie czegoś nowego, świeżego na serwer, który tak nienawidzimy kochamy! Zarówno konto oszczędnościowe, jak i giełda umożliwiałyby graczom na spory zysk, a także na utratę majątku.

KONIEC Z MASOWYM GRINDOWANIEM!
Teraz gracze zamiast siedzieć po parę godzin dziennie jeżdżąc na elektryku, poławiaczu, łowiąc ryby czy też robiąc ciągłe napady, kradzieże fur na zlecenie i inne tego typu rzeczy będą mogli zarabiać pieniądze z wyłącznym wymogiem wkładu początkowego. Tzn. jeżeli gracz zarobi pierwsze np. 100.000nie będzie musiał grindować, żeby zarabiać, więc będzie mieć więcej czasu na odgrywanie z innymi, tworzenie ciekawych interakcji, eventów. Wiele osób, które chcą robić postacie żyjące czysto legalnie mimo wszystko zarabiają po części w nielegalny sposób ze względu na możliwość łatwego, szybkiego zarobku całkiem przyjaznych kwot. Takie rozwiązanie umożliwiłoby również takim osobom zarabianie poprzez mądre inwestowanie pieniędzy oraz kalkulacje bez narażania postaci na konsekwencje prawne.

Takie rozwiązanie oczywiście również będzie przydatne dla osób, które wynajmują domy i tymczasowo nie mają możliwości wejścia na serwer. Częściowe odciążenie takich osób od sporych opłat byłoby przydatne, zwłaszcza przy dłuższej nieobecności.

 

Propozycja jest w większości sprecyzowana, lecz liczby mogą ulec zmianie w przypadku wprowadzenia tego w życie (o ile w ogóle zostanie rozpatrzone).
Zachęcam do namiętnej dyskusji i składania opinii na ten temat w sekcji komentarzy.

Edited by Fafik

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...